Stres u kota

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć albo wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Są to m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, zwierzęta znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont lub przemeblowanie
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

furminator dla kota https://www.krakvet.pl/product-chy-10934-FURMINATOR-dla-duzych-kotow-krotkowlosych-1szt.html