Kleszcze u psów

Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Okres wiosenno-letni to pora wzmożonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak małe problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa powstaje szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Nierzadko obserwowany jest również krwiomocz. Terapię należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej chorobie jest ochrona pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, które mają za zadanie ochronić naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie odciągać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na pasożyty jelitowe, przejawia także działanie przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał zjeść preparatu to zaleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. Preparaty te są nakraplane dostosowanym aplikatorem na szyję zwierzęcia i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego preparatu jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

obroża przeciw kleszczom